Austin Dillon asigură oficial Premiul Busch Pole la Chicagoland

JOLIET, Ill. Austin Dillon a câștigat al treilea premiu Busch Pole al sezonului Monster Energy NASCAR Cup Series sâmbătă seara la Chicagoland Speedway, numărul său 3 Richard Childress Racing Chevrolet înregistrând o viteză de 176.263 mph în jurul pistei de 1,5 mile.

Kevin Harvick va începe al doilea, al cincilea său început de sezon din primul rând în numărul 4 Stewart-Haas Racing Ford. Sunoco Rookie a candidatului anului, coechipierul lui Dillon RCR Daniel Hemric a fost al treilea cel mai rapid, de șapte ori campion al Cupei Jimmie Johnson a fost al patrulea, iar Kurt Busch va lansa al cincilea pe grilă.

înrudit: rezultate de calificare / raport complet de inspecție

comanda de calificare a fost provizorie până la inspecția dinaintea cursei duminică dimineață, pe care a trecut-o mașina lui Dillon. În total, 36 din celelalte 37 de mașini au trecut inspecția, Ford-ul 36 al lui Matt Tifft fiind singurul eșec. Câștigarea polului a fost un posibil semn de promisiune pentru Dillon, câștigătorul 2018 Daytona 500 care nu a avut un top-20 în ultimele patru curse și are doar o pereche de top-10 în total în acest an. Pole position, a recunoscut Dillon, a fost o surpriză plăcută în comparație cu locul în care a alergat în practică Sâmbătă mai devreme.

„de obicei nu vezi un tip care a fost 21 și 25 în ambele sesiuni de antrenament sărind până la stâlp, dar de fapt m-am simțit foarte încrezător în mașina noastră în a doua practică”, a spus Dillon. „Când ne-am pus autocolantele (anvelopele), aveam mașina prea joasă. Am fost lovit pista. Deci viteza noastră nu a fost acolo din cauza asta. … M-am simțit încrezător că mașina noastră era bună și conducea bine. Trebuia doar să ieșim de pe pistă și am făcut-o și am mers foarte repede. A fost o tură bună.”

mai mult: Chicagoland week-end program

coechipierul său Hemric a fost la fel de entuziast. Locul al treilea este cel mai bun început de carieră pentru șoferul Cupei din primul an de 28 de ani.

” cu toții ne bucurăm să venim în aceste locuri unde puteți încerca să găsiți mici avantaje pe tot parcursul weekendului, practici și calificări pentru a încerca să formați mașina pentru a avea o anumită versatilitate”, a spus Hemric. „Dacă puteți face acest lucru și mențineți aderența, vă oferă mai multe oportunități de mișcare.

„sunt un mare fan al acestui loc și un mare fan al tuturor pieselor de genul acesta. Sunt încântat de viteza noastră acolo în Camaro ZL1 și sperăm că este un semn al ceea ce urmează să vină în cursă.”

Johnson va face cel mai bun start de la câștigarea pole position la Texas în urmă cu două luni, iar Busch va face în mod similar cel mai bun start de la câștigarea polului exterior la Bristol în aprilie.

Michael McDowell, care va pleca de pe poziția a șaptea, a câștigat cel mai bun start în numărul 34 Din primul rând Motorsports Ford în acest sezon.

câștigătorul cursei în apărare Kyle Busch a fost al 17-lea cel mai rapid în calificări, cu o poziție înaintea coechipierului său Joe Gibbs Racing și a colegului său de patru ori câștigător al cursei din 2019 Martin Truex Jr.