Clemson renunță la toporul Final, taie și scufundările pentru femei

Universitatea Clemson a renunțat la toporul final asupra programului său acvatic prin tăierea programului său de scufundări pentru femei. Acea echipă a fost singurul său program varsity aquatics rămas de când au renunțat la înotul masculin și feminin și la scufundările masculine după sezonul 2010-2011.

o eliberare generală a fost trimisă marți antrenorilor din toată țara, notificându-i despre mutare și sezonul deschis ulterior cu privire la transferurile de la Clemson.

Tigrii au avut 3 semnatari, cărora li se vor declara nule scrisorile naționale de intenție. În plus, 12 din cei 14 scafandri ai echipei din acest sezon au eligibilitatea NCAA rămasă.

programul s-a străduit să concureze în ACC ca unul dintre cele două programe doar pentru scufundări din cadrul conferinței (împreună cu bărbații din Miami), dar a avut un impuls pozitiv în 2017. Pentru prima dată de când a renunțat la înot, echipa antrenorului principal Leslie Hasselbach Adams a avut un calificativ pentru zona NCAA în toate cele trei evenimente (1m, 3m, platformă).

bobocul Freida Lim va fi cel mai căutat transfer după ce s-a clasat pe locul 10 pe platformă la Campionatele Zonei B săptămâna trecută – cel mai înalt finisher al lui Clemson. De asemenea, a ocupat locul 2 la Campionatele ACC de pe platformă.

Danielle Reitsma și-a încheiat eligibilitatea în acest sezon și s-a clasat pe locul 5 la 1 metru la Campionatele ACC. Echipa s – a clasat pe locul 13 la ACCs cu 144 de puncte-la doar 8 puncte în spatele Boston College, care are înotători, dar și-a pierdut antrenorul la mijlocul sezonului.

odată cu reducerea, Clemson, care a câștigat campionatul național NCAA FBS în fotbal de anul trecut, a scăzut la 8 programe masculine și 8 femei. Clemson adaugă softball feminin pentru a aduce totalul femeilor înapoi până la 9.